Uczniowie z Zespołu Szkół w Jedliczu w Poznaniu

25 osobowa grupa naszej młodzieży miała niecodzienną atrakcję w postaci 3-dniowej wycieczki, której głównym celem był udział w Międzynarodowych Targach Motoryzacji „Moto show" w Poznaniu. Wyjazd, który odbył się w dniach 9-11 kwietnia b.r. był częścią projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców", realizowanego w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki'. Program ten ma na celu podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie kształcący się w zawodzie „technik pojazdów samochodowych", więc plan wyjazdu nawiązywał do kierunku kształcenia i obejmował adekwatne obszary techniki motoryzacyjnej.

Rozpoczęliśmy naszą przygodę z samochodami od historii, goszcząc w największym w Polsce Muzeum Motoryzacji w Otrębusach. Zgromadzone tam eksponaty budziły podziw, oglądaliśmy ponad stuletnie pojazdy, a także wszystkie samochody jeżdżące po naszych drogach, wśród których najciekawsze to „Papa-mobile", samochody dostojników państwowych i piękne kabriolety. Duża ich część jest sprawna i wykorzystywana okazjonalnie, np. w produkcji filmów.
Kolejne miejsce związane jest już najnowocześniejszą technologią i myślą techniczną - fabryka Volkswagen Poznań, Zakład w Swarzędzu. To tutaj produkują samochody użytkowe, a ciekawostką jest to, że wszystkie mają już określonych odbiorców i montowane są na ich zamówienie z określonym wyposażeniem.
Kolejną atrakcja dla miłośników motoryzacji był pobyt w salonie i serwisie marki „Porsche". Najnowsze modele, legendarne nazwy sportowych samochodów budziły prawdziwe emocje i zmuszały do refleksji nad olbrzymimi wyzwaniami w zakresie kompetencji i doświadczenia przy serwisowaniu i diagnozowaniu takich pojazdów.
Duża dawka techniki samochodowej została wzmocniona pobytem na jedynym w Polsce, homologowanym, profesjonalnym torze wyścigowym „Poznań".
Tutaj dopisało nam szczęście, gdyż oprócz samego zwiedzania toru mogliśmy poczuć zapach wysokooktanowego paliwa, spalanego w silnikach wyścigowych motocykli, prowadzonych z prędkością niemal 300 km/godz. przez najlepszych polskich zawodników. Zwiedziliśmy także zabytki Poznania - jego największe atrakcje - więc zamek i uroczy rynek.
Wieczory wypełnione były rozrywka kulturalną - wizytą w wielkim „Cinemacity" na seansie filmowym oraz koncertem w Poznańskiej Filharmonii, gdzie większość uczniów po raz pierwszy zobaczyła na żywo orkiestrę symfoniczną, dyrygenta i posłuchała klasycznej muzyki. Ostatni dzień to wielogodzinny pobyt na Targach Motoryzacji, z pewnością najciekawsza część wycieczki. Prezentacje najnowszych modeli samochodów i motocykli, oferta serwisowa, pokazy sprawnościowe, występy, to wszystko w najlepszym, międzynarodowym wydaniu.