Młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju na szkoleniu dot. organizacji pracy i optymalizacji wydajności

Na przełomie kwietnia i maja 2015 r. młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju uczestniczyli w szkoleniu dot. organizacji pracy i optymalizacji wydajności z wykorzystaniem produktów gotowych i półproduktów, w ramach projektu" "Podkarpacie stawia na zawodowców", współfinansowanego przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem szkolenia było przekazanie wiedzy praktycznej i teoretycznej związanej z nauką właściwej organizacji pracy, wykorzystaniem czasu pracy przy zastosowaniu półproduktów i produktów gotowych do sporządzania wyrobów cukierniczych w tym deserów. 

Uczennice i uczniowie z klasy II Technikum w zawodzie technik technologii żywności z kwalifikacją cukierniczą oraz nauczyciele mieli możliwość wykonywania ćwiczeń praktycznych w porównaniu z tradycyjnymi metodami stosowanymi w produkcji. Dlatego też m.in. tiramisu, karpatka, WZ, sernik na zimno, krem do Meringa al caffe czy mufiny z ciasta piernikowego były wykonywane tradycyjnie i na bazie gotowego proszku. Uczestnicy szkolenia mogli porównać nie tylko metody i czas produkcji, ale również różnice w walorach smakowych wykonanych produktów.